Publiczne Przedszkole Nr 17 im. Krasnala Hałabały w Pile

Dbanie o zdrowie psychiczne

 

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Chociaż został ustanowiony już niemal dwie dekady temu przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego, o tym aspekcie naszego funkcjonowania wciąż mówi się za mało. Tymczasem, jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia, zdrowie psychiczne, rozumiane jako dobrostan kondycji fizycznej i psychicznej oraz utrzymywanie właściwych relacji społecznych, jest tak samo ważne, jak zdrowie fizyczne.

Współczesne czasy nie ułatwiają zachowania spokoju i dobrego samopoczucia – szybkie tempo życia, wielość zadań do wykonania, ilość bombardujących nas informacji każdego dnia często naruszają nasz dobrostan. W jego utrzymaniu niebagatelne znaczenie mają:
– właściwa ilość snu,
– odpowiednia dieta,
– aktywność fizyczna,
– techniki relaksacyjne (umiejętność wyciszenia się, medytacja, ćwiczenia oddechowe),
– wspierające relacje z innymi.

Czasem sytuacje życiowe powodują, że codzienne sposoby dbania o zdrowie psychofizyczne nie wystarczają. Warto wówczas podzielić się przeżywanymi trudnościami z kimś bliskim lub skorzystać z usług profesjonalisty: psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. Do sięgnięcia po profesjonalną pomoc powinny nas skłonić:
– utrzymujące się długotrwale (powyżej dwóch tygodni) przygnębienie, smutek, rezygnacja, obniżenie nastroju, negatywne myśli,
– brak energii, trudności w podejmowaniu decyzji i rozpoczęcia nowych aktywności,
– objawy psychosomatyczne (zmęczenie, bóle głowy, mięśni, uczucie napięcia, kołatanie serca).

Więcej informacji, w tym adresy instytucji świadczących pomoc, znajdą Państwo poniżej:

https://rops.poznan.pl/zdrowiepsychiczne/kryzysownik/
https://twarzedepresji.pl/
https://www.ore.edu.pl/2015/06/zdrowie-psychiczne-dzieci-i-mlodziezy-materialy-do-pobrania/

 

Opracowanie

Urszula Wesół

Skip to content