Wygląda na to, że wiosna w końcu zawitała do nas na dobre. Miejmy nadzieję, że już teraz pogoda pozwoli nam na zdecydowanie częstsze aktywności na zewnątrz. Mało który maluch nie lubi zabaw na świeżym powietrzu. Ruch jest potrzebny do prawidłowego rozwoju, więc warto korzystać z okazji. Zabawy ruchowe sprawiają, że kształtuje się poczucie równowagi, sprawność mięśni, precyzja ruchów, zręczność. Do tego dziecko wyszaleje się i rozładuje nagromadzoną energię. To polepszy też jego zdrowie, sen i apetyt. Swobodny, wszechstronny ruch to też sposób na zapobieganie wadom postawy. Same korzyści. A więc do dzieła!!!
1.Wrzucanie kamyków do wody lub piaskownicy– bardzo zajmujące i chłodzące w gorący dzień. Wystarczy miska z wodą i kamyczki. Można je wrzucać i obserwować zachowanie wody lub piasku, można je później wyjmować, przekładać. Zajęcie na dłużej. We wspólnej zabawie, można zrobić zawody na rzucanie kamyk z pewnej odległości.
2.Bańki– Świetna zabawa dla maluchów i starszaków. Wydają się takie proste, a tak naprawdę wpływają na rozwój motoryczny dziecka, rozwój mowy, a na dodatek taka zabawa, pozwoli, co nieco opowiedzieć dziecku o fizyce.
3.Rzut do celu– można rzucać do celu, do kosza, do narysowanej lub stworzonej np. z chusty/koca obręczy. Wystarczą piłeczki lub woreczek. Odległość możesz z czasem zwiększać, tak by dziecko miało większą trudność i jednocześnie przybierało inną pozycję do rzutu.
4.Kręgle– z puszek, plastikowych butelek. Wystarczy piłka i zabawa gotowa.
5.Poszukiwanie skarbu– skarb można ukryć w piasku, pod krzaczkiem. Można poprostu zachęcić dziecko do poszukiwania skarbu, jak w zabawie w chowanego, a można stworzyć całą historię. Chować karteczki, z kolejnymi wskazówkami, rysować kredą wskazówki itp.
6.Sadzenie roślinek– w ogrodzie, na balkonie, a nawet w domu na parapecie – teraz można zasiać np. sałatę, zioła. Możesz też zaproponować nalanie wody do konewki i podlewanie.
7.Tor przeszkód– możliwości jest mnóstwo. Może być to tor przeszkód do przejścia na boso np. kamyki, piasek, kartki papieru, folia, trwa. Może być to tor do przejazdu rowerkiem np. z pachołków, patyków.
8.Ciepło, zimno– można dodać w zabawie o poszukiwaniu skarbu.
9.Rower, hulajnoga– rowerek to świetny sposób na kształtowanie dużej motoryki. Podobnie hulajnoga, wpłynie na koordynację i rozwój sprawności motorycznej.
10.Balony– sprawdzą i w domu i na dworze. Do podrzucania, łapania, kopania, szukania. Możecie zrobić też balony wodne.
11.Turlanie i pełzanie– zabawa od wieku niemowlęcego, świetnie wspierająca rozwój motoryczny dziecka. Dla starszaka można przygotować koc,z którego może się odwinąć.
12.Chodzenie po krawężniku– świetne ćwiczenia na równowagę, do wykorzystania przy każdym spacerze.
13.Chodzenie boso– trawa, piasek, kamyczki – świetna stymulacja dla małych stóp.
14.Wycieczki– wycieczki to zawsze dobry pomysł na wolny dzień. Staw, jezioro, jurapark, a może nieco dłuższa w góry czy nad morze?
15.Rysowanie kredą na chodniku– Kreda sprawdzi się już w momencie, gdy dziecko będzie potrafiło utrzymać ją w ręce.
16.Szukamy czterolistnej koniczyny.
17.Badminton– dla maluchów mogą być paletki z rzepami, dla starszych dzieci tradycyjne.
18.Oglądamy przejeżdżające samochody– Zgadujemy, w jakim kolorze samochód pojedzie następny.
19.Piknik– można coś dobrego zjeść, posiedzieć na kocyku. W ogrodzie, parku, lesie. Do tego dołożyć gry planszowe.32.Dziecięce piosenki– na dworze to jeszcze lepsza zabawa – możesz wykorzystać do ich słuchania taniec i rekwizyty np. do pieski małe dwa – jako rzeczka może być miska z wodą, stary niedźwiedź mocno śpi – pluszowy miś + bieganie, kiedy miś wstaje itp.
20.Malowanie– a może masz tablicę, na której można rysować, albo sztalugę? Zabawa w malarza na świeżym powietrzu, to zupełnie co innego niż w domu. Rysowanie, malowanie to zabawy, które bardzo dobrze wpływają na rozwój dziecka i jego małych rączek.
21.Kształty chmur– wypatrywanie, pokazywanie i opowiadanie, jakie kształty mają chmury. Zabawa nie tylko na dwór, ale też np. na podróż samochodem.
22.Odgadywanie owoców– latem owoców mamy mnóstwo. Możesz wykorzystać je do omawiania ich cech, kształtów, kolorów. Możesz też zawiązać dziecku opaskę na oczach i poprosić, by zgadło po jaki owoc sięgnęło/zjadło.
23. Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy- Spośród dzieci wybieramy jedną osobę, która zostaje Babą Jagą. Na boisku wyznaczamy linię mety oraz start. Baba Jaga staje na linii mety i odwraca się tyłem do uczestników. Wypowiada formułkę: Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy. Podczas wypowiadania tej formułki dzieci ustawione na linii startu zaczynają biec w stronę mety. Gdy Baba Jaga całkiem się odwróci, gracze muszą zastygnąć w bezruchu. Baba Jaga może podchodzić do uczestników i ich rozśmieszać. Jakiekolwiek poruszenie się lub śmiech powoduje zawrócenie zawodnika na start.