Jak wspierać koordynację wzrokowo-ruchową u dzieci

Koordynacja wzrokowo-ruchowa to sprawność, dzięki której synchronizujemy pracę oczu  z ruchami ręki. Jest jednym z procesów warunkujących sprawne czytanie, pisanie i wiele innych codziennych czynności. Podobnie jak inne funkcje psychomotoryczne, koordynacja wzrokowo-ruchowa rozwija się naturalnie w życiu dziecka od chwili narodzin. Możemy wspierać nasze pociechy w kształtowaniu tej ważnej umiejętności, wykorzystując codzienne sytuacje, ćwiczenia i zabawy. Warto wykorzystać dni spędzane na świeżym powietrzu, pozwalając dzieciom bawić się na placu zabaw, wspinać się i pokonywać przeszkody, które w znakomity sposób rozwijają sprawność i koordynację ruchową.

Sposoby rozwijania koordynacji wzrokowo-ruchowej:

• rzuty do celu
  • omijanie drzew, pachołków
  • odbijanie piłki, balonika
  • łapanie baniek mydlanych do kubeczka
  • przelewanie płynów z kubeczka do kubeczka
  • łowienie przedmiotów chochlą
  • piętrzenie klocków, kubków, pudelków
  • stemplowanie
  • rysowanie oburącz, jednoczesne malowanie dwiema rękoma na dużych płaszczyznach
  • gra w rzutki, w klasy, łowienie rybek
  • nawlekanie korali, przewlekanie tasiemek, zapinanie guzików, wiązanie sznurków
  • pisanie palcem, pisakiem po śladzie
  • rysowanie palcem, patykiem w piasku, na tacy wysypanej kaszą
  • gra w podchody
  • układanie mozaiki, kolaży z klocków, z figur geometrycznych, z materiałów naturalnych: ziaren, patyków, kamieni.

Urszula Wesół