Letnie zabawy ze stopami

Lato to czas, gdy chętnie pozbywamy się obuwia i chodzimy na boso. Takie doświadczenia mogą okazać się szczególnie wartościowe dla najmłodszych. Jakie korzyści przynosi im chodzenie boso?

• wspomaga prawidłowe kształtowanie się wzorca ruchu,
  • korzystnie wpływa na rozwój kośćca w obrębie stopy,
  • pozwala stopie oddychać i prawidłowo pracować,
  • dostarcza zróżnicowanych doznań dotykowych i czuciowych, niezbędnych dla rozwoju dziecka.

Samo doświadczanie zróżnicowanych faktur i podłoża, np. trawy, piasku, mchu, kamieni jest dla najmłodszych ciekawym doznaniem. Możemy wzbogacić dziecięce doświadczenia ze stopami w roli głównej, proponując nietuzinkowe zabawy, takie jak na przykład:

• odbijanie balonika stopami,
  • przenoszenie stopami za głowę plażowej piłki,
  • rolowanie ręcznika stopami,
  • rozpoznawanie przedmiotów, np. zabawek, klocków, darów natury za pomocą stóp,
  • „taniec stóp” – wymachiwanie stopami w leżeniu na plecach do ulubionej muzyki,
  • malowanie stopami na folii malarskiej lub szarym papierze,
  • wyszukiwanie stopami przedmiotów ukrytych w piaskownicy.

Więcej wartościowych treści na temat dziecięcych stóp znajdą Państwo w artykule: