Publiczne Przedszkole Nr 17 im. Krasnala Hałabały w Pile

Podstawowe informacje o przedszkolu

 

„Nasz świat jest pełen przygód”…..czyli kluczowe informacje
o Publicznym Przedszkolu nr 17 im. Krasnala Hałabały w Pile

Publiczne Przedszkole nr 17 im. Krasnala Hałabały w Pile znajduje się w odnowionym, jednopiętrowym, przestronnym budynku wolnostojącym. Placówka otoczona jest dużym terenem zielonym będącym w trakcie reorganizacji.
Atutami przedszkola są:

 • kadra pedagogiczna i specjalistyczna otwarta na nowe wyzwania edukacyjne, dbająca o bezpieczeństwo i profesjonalny rozwój każdego dziecka,
 • miła, przyjazna atmosfera,
 • dobrze wyposażone sale dla dzieci oraz gabinety specjalistów,
 • dbałość o estetykę otoczenia,
 • działanie z pasją na rzecz środowiska przedszkolnego i lokalnego.

W placówce funkcjonują oddziały ogólnodostępne i integracyjne. Dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub opinię o potrzebie objęcia pomocą psychologiczno-pedagogiczną w przedszkolu mają zapewnioną pomoc logopedy, psychologa, pedagoga oraz terapeuty integracji sensorycznej.

W naszym przedszkolu grupy tworzone są w zależności od aktualnego naboru dzieci. Oddziały ogólnodostępne liczą 25 dzieci, integracyjne 20. W przedszkolu oferujemy dzieciom 4 posiłki dziennie. Każdy z nich przygotowywany jest zgodnie z najlepszą wiedzą kucharską i z zasadami zdrowego żywienia. Cyklicznie w zależności od grupy wiekowej przedszkolaki samodzielnie przygotowują śniadanie.

Dla rozwijania potencjału intelektualnego, społecznego, emocjonalnego naszych wychowanków opracowujemy oraz wprowadzamy nowe programy, projekty, innowacje pedagogiczne, dobre praktyki. Stają się one częścią naszej codziennej pracy, dzięki czemu jest ona różnorodna, kompleksowa i w jak największym stopniu odpowiadająca na potrzeby dzieci.

Nasz świat jest pełen przygód …”- czyli o działaniach pełnych pasji

Codziennie przekraczając próg przedszkola, zarówno my nauczyciele, jak i dzieci mamy świadomość, że zaczynamy kolejny etap podróży. Gdzie dziś będziemy? Kogo poznamy? Co wyczarują nasze dłonie? Czy na twarzach zagości duma z odkrycia i zdobycia nowych lądów umiejętności i wiedzy?

Przystępując do napisania tego artykułu zadałyśmy sobie dwa pytania.

Po pierwsze- „Co to znaczy przedszkole z pasją”? I uznałyśmy, że odpowiedź jest prosta i dająca się zdefiniować w kilkunastu słowach. Przedszkole z pasją to nieustanne przenikanie się dwóch światów- dzieci i nauczycieli. My dajemy najmłodszym możliwość wielozmysłowego poznawania otaczającego świata. Oni nieustannie podnoszą nam poprzeczkę i przypominają o tym, by czerpać z życia prawdziwą dziecięcą radość i pielęgnować w sobie nieustanną chęć smakowania rzeczywistości.

Po drugie- „Czy nasze przedszkole jest miejscem pełnym pasji?” Odpowiedź mogła być tylko jedna – oczywiście, że tak.

Zapraszamy Państwa do podróży po naszym przedszkolu. I choć poprowadzimy Was tylko po kilku obszarach naszych działań wierzymy, że to wystarczy, abyście tak jak i my bez wątpienia mogli stwierdzić, że „Hałabała” to miejsce działania z zapałem i entuzjazmem.

Integracja w „Siedemnastce”

W 1994 r. ówczesna dyrektor przedszkola- pani Grażyna Cybulska stworzyła „Program organizacji i merytorycznej działalności wychowawczo- dydaktycznej oddziałów integracyjnych”. Jego główną ideą stało się hasło: „Dać szansę wspólnego przebywania, uczenia się i zabawy wszystkim dzieciom zdrowym i niepełnosprawnym”. Zasadę tę z oddaniem realizujemy do dziś. Każdego dnia w przedszkolu do zabaw i zajęć stają rówieśnicy- równi sobie ludzie. Niektórzy z nich potrzebują całościowej pomocy ze strony nauczycieli i specjalistów w funkcjonowaniu i zdobywaniu nowych umiejętności. Inni wymagają wsparcia rozwoju i uważniejszego pochylenia się nad ich potrzebami. Jeszcze inni poszerzają wiedzę i rozwijają swoje talenty. Wszyscy jednak każdego dnia uczą się, że człowiek jest jednostką i ma prawo patrzeć na świat i odbierać go na własny, indywidualny sposób. Codziennie też doświadczają, że uśmiech i wyciągnięta dłoń generują kolejne dobro.

Programy, innowacje i dobre praktyki

Nauczyciele, specjaliści, personel pomocniczy i administracyjny dzień za dniem realizują główne hasło koncepcji pracy przedszkola „Kiedy śmieje się dziecko – śmieje się cały świat”. Nasze działania prowadzimy tak, by dziecko czuło się ważne, wyjątkowe i w pełni akceptowane. Otaczamy je opieką i budujemy w nim poczucie bezpieczeństwa. Tworzymy warunki dla jego wszechstronnego rozwoju i wiary w siebie. Każde dziecko w naszym przedszkolu ma prawo do osiągnięcia sukcesu na miarę swoich możliwości i predyspozycji, dokonywania wyboru i podejmowania decyzji z uwzględnieniem własnych zainteresowań, zdolności czy indywidualnego tempa pracy. Pracę wychowawczo- dydaktyczną opieramy na programie wychowania przedszkolnego – „Wokół przedszkola” Małgorzaty Kwaśniewskiej, Joanny Lendzion, Wiesławy Żaba-Żabińskiej.

Doświadczenie zdobyte podczas szkoleń, obserwacje działań pedagogicznych, wędrowanie z duchem czasu stały się podstawą do stworzenia przez nauczycieli z „Hałabały” własnych projektów przekształcanych w innowacje pedagogiczne, mające na celu rozwijanie sprawności ruchowej, zmysłów, myślenia, mowy i emocji dziecka.

Hałabała to jest nasze przedszkole

Postać patrona towarzyszy dzieciom od samego wejścia. Wielki, pluszowy krasnal króluje w swoim kąciku. Zmieniający się wystrój w jego domu, pokazuje dzieciom kolejne pory roku, przybliża tradycję świąt i wydarzeń narodowych. Jest także miejscem rodzinnych rozmów i czytania bajek. Co roku w październiku przez 5 kolejnych dni dzieci razem z Hałabałą obchodzą jego święto. Rok za rokiem zmienia się idea przewodnia. Raz jest to wykonywanie zadań, by zdobyć określoną sprawność np. „przyjaciela przyrody”, „super kucharza”, „sowy- mądrej głowy”. Innym razem to przekształcanie przedszkolnych sal i korytarzy w pracownię plastyczną i tworzenie razem z patronem- leśnych dywanów, biżuterii, stempli z liści itd. W czasie dni Hałabały dzieci, nauczyciele i rodzice mają również okazję doświadczyć różnych form działania ze sztuką literacką czy teatralną.

Niezwykle ważne jest dla nas pokazywanie dzieciom otaczającego świata przez pryzmat osób i instytucji, które łączą swoją pracę z ogromną pasją do niej. Zaangażowanie, lekkość opowiadania o rzeczach trudnych, stwarzanie warunków do „dotykania” rzeczywistości to niektóre tylko z ich atutów. To dzięki nim Ziemia ma coraz mniej tajemnic przed naszymi przedszkolakami. Poznajcie kilku z nich:

 • pasjonatka książek- pani Aleksandra Iwanicka z Filii nr 4 Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile w czasie spotkań bibliotecznych zabiera dzieci w podróż do krainy wyobraźni. Po wysłuchaniu kolejnej historii, bajki, opowiadania zamienia dzieci w artystów, którzy ilustrują przygody bohaterów. Po takim wysiłku przeobraża poważne książkowe otoczenie w salę fitness i nie oszczędza nikogo, powtarzając słowa „Mądrej głowie- zdrowie w głowie”,
 • leśniczy pani Anna Kałka z niezwykłym zaangażowaniem wprowadza dzieci w świat przyrody. To dzięki niej przedszkolacy poznają florę i faunę, dotykają, wąchają, odczuwają naturę w ogrodzie przedszkolnym, parku czy lesie. A kiedy do przedszkola najpierw „wchodzi” drzewo wszyscy wiedzą, że to nie żarty tylko spotkanie z leśną czarodziejką panią Anią,
 • pracownicy i uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Pile, dzięki którym wspólnie odkrywamy świat przyrody, sztuki, bierzemy udział w warsztatach, pokazach i fantastycznych zajęciach sportowych,
 • dogoterapeuci, którzy razem ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi organizują dla nas bardzo ciekawe i wartościowe zajęcia, przybliżając dzieciom tajniki psiej natury i zasad sprawowania opieki nad zwierzętami.

Dzielimy się pasją z innymi.

Naszej pasji nie zamykamy w ścianach „Hałabały”. Z radością dzielimy się entuzjazmem, zarówno nauczycieli, jak i dzieci z zewnętrznymi partnerami. Efektem tego jest włączanie innych plaówek w nasze różnorodne aktywności. Niektóre z nich na stałe wpisało się w kalendarz miejskich uroczystości i imprez, jak na przykład:

 • w każdy pierwszy piątek października wyruszamy z przedszkola z „Paradą uśmiechu”. Tym prostym gestem- uśmiechem i jego słonecznym symbolem obdarowujemy mieszkańców Piły, dzieci i nauczycieli z pobliskich przedszkoli i szkół, władze miasta. Wc barwnym i radosnym korowodzie towarzyszą nam uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Wtedy, kolejny raz dotykamy prawdy, że dobro rodzi dobro,
 • na przełomie marca i kwietnia w środowisku lokalnym prowadzimy akcje informacyjne, mające na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat m. in. sytuacji osób z zespołem Downa, czy autyzmem.

Kończymy opowieść o „Hałabale”. Jeśli rozbudziłyśmy Państwa ciekawość, jeżeli chcecie nas jeszcze lepiej poznać, zobaczyć wszystkie aspekty i kierunki naszych działań serdecznie zapraszamy. I zapewniamy, że każdego dnia, zgodnie z tekstem hymnu przedszkola- „nasz świat jest pełen przygód …”.

Katarzyna Tużylak

Rozalia Sójka

Skip to content