Publiczne Przedszkole Nr 17 im. Krasnala Hałabały w Pile

PROMOCJA ZDROWIA – DBAMY O ZDROWIE I WZMACNIAMY ODPORNOŚĆ

 

REGENERUJĄCY SEN

 

Dzieci w wieku od 3 do 5 lat muszą przesypiać dziennie około 12 godzin. Nawet, jeśli bardzo tego nie lubią i wcale nie chce im się spać. Podobnie jak jest to w przypadku dorosłych, dzieci w wieku przedszkolnym potrzebują pielęgnować zdrowe nawyki, takie jak codzienne wysypianie się. Niedobór snu może bowiem w ich przypadku prowadzić do poważnych konsekwencji.

Niedobór snu w wieku przedszkolnym może stać się przyczyną rozmaitych przyszłych zaburzeń zachowania i innych negatywnych skutków, odbijających się na całym życiu.

Jeżeli dzieci w tak młodym wieku nie wysypiają się dostatecznie długo, stają się znacznie bardziej narażone na problemy z odpowiednim przetwarzaniem informacji. Dużo gorzej również radzą sobie z emocjami pojawiającymi się w późniejszym wieku.
W pewnych przypadkach mogą się u nich również pojawić zaburzenia skupienia uwagi.

Wnioski te wyciągnięto na podstawie licznych badań przeprowadzonych przez grupę naukowców w MassGeneral Hospital for Children w Massachusetts w Stanach Zjednoczonych. Rezultaty opublikowano w czasopiśmie naukowym Academic Pediatrics.

 

Niedobór snu czyli jak długo powinno spać dziecko, aby należycie wypocząć?

Dzieci w wieku przedszkolnym są zazwyczaj bardzo aktywne, dynamiczne
i znajdują się w ciągłym ruchu. Dlatego też tak konieczna w ich przypadku jest codzienna drzemka, która będzie trwała przez około godzinę. Nawet jeśli dziecku nie uda się zasnąć, czas popołudniowej drzemki może wykorzystać na spokojną zabawę w ciszy, wyciszenie i odpoczynek od swoich porannych zajęć.

Jak zachęcić dziecko, by poszło do łóżka?

Najlepiej jest ustalić konkretną godzinę chodzenia do łóżka. Gdy już ją ustalimy, można poinformować dziecko na pół godziny przed, żeby przygotowywało się do snu. Następnie przypomnimy dziecku na 10 minut przed wyznaczonym czasem, że należy położyć się do łóżka.

  • Nie należy dawać dziecku nadmiaru płynów ani zbyt ciężkich posiłków tuż przed tym, jak położy się spać.
  • W przypadku dzieci, jedynym zastosowaniem łóżka powinno być spanie. Należy przyzwyczaić najmłodszych, że w łóżku się nie bawi, nie gra ani nie ogląda telewizji. Łóżko służy to tego, by się odprężyć i zapaść
    w regenerujący sen.
  • Dobrym pomysłem jest pozwalać dziecku zakładać swoją ulubioną piżamę i zabierać do łóżka swojego ulubionego pluszaka. Pomoże mu to nieco bardziej polubić chodzenie spać.
  • Możemy też postarać się ładnie zaprojektować sypialnię dziecka. Dobrym pomysłem jest kojąca muzyka, unikanie urządzeń elektronicznych, gier wideo czy telewizji, przytłumione światła, ciche dźwięki…

 

Korzyści z głębokiego snu u dzieci

Odpowiednia ilość snu oraz dobry wypoczynek to kwestia fundamentalna dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym.

Podczas snu, umysł dzieci odpoczywa, podobnie jak ich ciało. Mają dzięki temu więcej energii w ciągu dnia. Są bardziej aktywne, radosne i gotowe do podejmowania nowych wyzwań.

Dzieci, które przesypiają więcej godzin, wykazują również wyższy poziom uwagi
i szybsze odruchy, niż te, u których występuje niedobór snu. Lepiej też radzą sobie
z emocjami oraz mają lepsze wyniki w szkole. Co więcej, znacznie rzadziej popadają
w rozdrażnienie i rzadziej dopada je senność w ciągu dnia.

 

 

Kwestia ekranów i urządzeń elektronicznych

Niedobór snu u dzieci w wieku przedszkolnym ma wiele przyczyn. Jedną
z głównych jest fakt, że w wielu domach nie istnieje zdrowa rutyna i stałe godziny chodzenia spać.

Źródłem poważnych zaburzeń snu mogą być również rozpraszające ekrany sprzętów elektronicznych – komputerów, telefonów komórkowych, telewizorów czy tabletów.
W niektórych domach dzieci posiadają te sprzęty we własnej sypialni.

Zamiast spać, oglądają często programy telewizyjne, grają w gry wideo lub kontaktują się ze znajomymi przez portale społecznościowe.

Niedobór snu może powodować poważne konsekwencje. Okazuje się jednak, że można to niejednokrotnie rozwiązać w bardzo prosty sposób. Wystarczy czasem dokonać kilku prostych zmian w codziennym życiu. Najmłodsi mogą dzięki temu uzyskać około pół godziny snu więcej. To w ich wieku naprawdę może stanowić różnicę.

 

Zaburzenia uwagi

Niedobór snu u dzieci w wieku przedszkolnym może powodować poważne konsekwencje, między innymi pogorszenie się wyników w szkole, zaburzenia zachowania czy nadmierny stres.

U malców mogą się również rozwinąć zaburzenia uwagi oraz problemy związane z nadpobudliwością. Wywołuje to u dzieci zwiększony poziom energiczności i problemy z utrzymaniem stałego rytmu codziennych zajęć.

Specjaliści w tej dziedzinie informują nas, że tego typu zaburzenia snu można rozwiązać, dzięki czemu ustąpią również ich negatywne skutki.

 

Źródło: https://krokdozdrowia.com/

Aleksandra Walczak, Anita Rerek

Skip to content