„Ruch i relaks na macie – czyli zabawy z elementami jogi w przedszkolu” innowacja w naszej grupie

Zajęcia z innowacji „Ruch i relaks na macie – czyli zabawy z elementami jogi w przedszkolu” w naszej grupy były prowadzone od 1.03.2022 – 30.06.2022 Podczas realizacji innowacji dzieci poznawały pozycje jogi. Zazwyczaj treści i zabawy na zajęciach były związane z tematami kompleksowymi. Podczas poznawania asan zwracałam szczególną uwagę na prawidłowe wykonywanie pozycji i naukę prawidłowego oddechu. Zależało mi, aby dzieci na tych zajęciach rozwijały się całościowo oprócz wspierania rozwoju sprawności ruchowej i koordynacji, starałam się, aby dzieci potrafiły się wyciszyć w trakcie relaksacji oraz z koncentrować i ćwiczyć uważność w trakcie wykonywanych zadaniach. Dzieci w trakcie trwania innowacji poznawały pozycje jogi na podstawie różnych zabaw, kart obrazkowych czy opowieści jogowych. Znajdywały czas na odpoczynek i wyłączenie myśli. Wykonywały ćwiczenia oddechowe, które miały na celu rozwinąć oddech przeponowy oraz wyciszyć w trudnych momentach. Wykonywały różnego rodzaju ćwiczenia m.in. praca z mandalami ( mandale z materiałów przyrodniczych , mandale żywe, czy po prostu na kartce papieru ) skupiające uwagę na danym zadaniu. Na zakończenie zaprosiłam na zajęcia panią Magdę – trenera mentalnym i jogi dla dzieci która przeprowadziła zajęcia pt. „Jak radzić sobie ze stresem”

Angelika Bysyngier