Publiczne Przedszkole Nr 17 im. Krasnala Hałabały w Pile

Sensoryczne stopy

 

Za definicję integracji sensorycznej, przyjmuje się tę, którą proponuje jej prekursorka Jean Ayres, która jest amerykańską terapeutką zajęciową, wśród specjalistów w tej dziedzinie jest uznawana za „matkę” integracji sensorycznej. Według niej definicja sensoryki przedstawia się następująco: możliwość rejestracji informacji ze świata zewnętrznego przez nasze narządy zmysłu, następnie ich przetwarzanie przez ośrodkowy układ nerwowy oraz  ich wykorzystanie do działania, której jest celowe. Żeby nasz maluch prawidłowo funkcjonował, konieczne jest właściwe funkcjonowanie każdego zmysłu. Jednak nie każdy w momencie narodzin otrzymuje je prawidłowe i świetnie rozwijające się. Bardzo często ich prawidłową pracę warunkuje dbanie o nie, czyli praca nad ich zaburzeniami. W tym wypadku bardzo ważna jest jak najszybsza diagnostyka. Jest to niezwykle istotne, ponieważ czas ma tu ogromne znacznie.

Sensoryka dla dzieci – jak ważna jest integracja sensoryczna w naszym życiu?

Kiedy nasz mózg organizuje sobie informacje, które do niego docierają z zewnątrz, a także te wysyłane przez własny organizm, przesyła odpowiednią informację zwrotną.Dla prawidłowej integracji sensorycznej niezbędne jest prawidłowe działanie trzech zmysłów:

  • zmysł czucia ciała
  • zmysł równowagi
  • zmysł dotyku

Współpraca i właściwe odczuwanie tych wszystkich zmysłów, umożliwia prawidłowe funkcjonowanie w naszym codziennym życiu. Co więcej, ich działanie wpływa także na prawidłowe działanie wszystkich innych zmysłów. Wzrok, mowa, czy słuch zależą od prawidłowej integracji sensorycznej. Podobnie, jeżeli chodzi o wykonywanie precyzyjnych czynności np. rysowania, czy pisania – możliwość właściwego wykonania tych czynności warunkuje właściwa integracja sensoryczna.

W naszej grupie systematycznie prowadzone są zabawy pobudzające zmysły. Oto cykl zabaw „Sensoryczne stopy”. Przed nami jeszcze – dłonie, uszy, wzrok, słuch.

 

Anna Wizjan

 

Skip to content