SENSORYCZNY TYDZIEŃ

Tak jak nasze ciało, aby rosnąć potrzebuje pożywienia, tak mózg do prawidłowego rozwoju potrzebuje bodźców z otoczenia. Uczymy się dzięki naszym zmysłom nieustannie przekazującym setki tysięcy informacji do mózgu, gdzie następuje ich łączenie i przetwarzanie w celu jak najlepszego zareagowania. Ten proces selekcji bodźców, odbywający się w ośrodkach podkorowych mózgu nazwano integracją sensoryczną. Gdy wszystkie zmysły (dotyku, smaku, węchu, wzroku, słuchu) działają prawidłowo, to dziecko rozwija się w sposób harmonijny. Dlatego też w jednym tygodniu czerwca zostały zorganizowane zajęcia mające na celu stymulowanie poszczególnych zmysłów. Towarzyszyły nam różne formy zabaw i ćwiczeń sensorycznych – najwięcej frajdy dostarczyło nam chodzenie po różnych strukturach sensorycznych. Tzw. „tor sensoryczny” – w naszym było wiele rodzajów struktur m.in. plastry drewna, wata, guziki, pompony z waty, kamienie… Stymulowaliśmy również zmysły dotyku, węchu oraz wzroku poprzez stworzenie „Cyfrowej książki sensorycznej”, która widniała w holu przedszkola. Wykonana była z przeróżnych produktów spożywczych – papryka, cynamon, makaron różnego rodzaju, curry czy mąka… Zabawy te na pewno korzystnie wpłynęły na rozwój dzieci oraz dostarczyły im niezwykłej frajdy, zadowolenia i uśmiechu.

Anna Chołody

Klaudia Pastusiak