Publiczne Przedszkole Nr 17 im. Krasnala Hałabały w Pile

Zabawy rozwijające zmysł dotyku   

 

 

  • Worek pełen niespodzianek

 do nieprzezroczystego worka wkładamy różne rzeczy, dziecko wsuwając rękę ma odgadnąć co to za rzecz, po odgadnięciu może opisywać przedmiot, np. „to jest miękkie, okrągłe, lekkie…”, potem dziecko może przygotować taki worek z niespodziankami dla rodzica.

Ø  Sensoryczne pojemniki

do miski, plastikowego pojemnika lub kartonu nasypać kaszy, makaronu, grochu, ryż, waciki, papierki gniecione w kulki, koraliki, guziki  itp.( różne struktury, kolory, kształty ), dziecko ma za zadanie przy pomocy rąk wyszukać jakieś konkretne przedmioty.

  • Rysowanie bez kartek

rysowanie przy pomocy kredy na chodniku, węglem, pastelami , pianką do golenia na lustrze lub szybie, rysowanie na tacce – wsypać na tackę drobną kaszę, mąkę lub ryż i rysowanie palcem :  wzory, obrazki, litery, słowa.

  • Wielkie zmywanie/pranie

 

wykorzystać:  miskę, kilka myjek (gąbka, ścierka, druciak), mydło, trzepaczkę do jajek; zrobić w misce dużo piany za pomocą trzepaczki, dziecko myje swoje zabawki lub pierze np. ubranka lalki.

 

Ø  Wspólne gotowanie

zaangażowanie dziecka w przygotowanie posiłków : mieszanie, przelewanie, odmierzanie, ugniatanie – wszystkie te czynności doskonale stymulują receptory dłoni.

 

Przygotowała : Marzena Pietrowska

Skip to content