Publiczne Przedszkole Nr 17 im. Krasnala Hałabały w Pile

Jak dbać o formę?

 

Jak dbać o formę?

Początek wiosny to doskonały czas, aby zadbać o zdrowie i dobrą formę. O znaczeniu ruchu dla rozwoju i prawidłowego funkcjonowania, zwłaszcza – choć nie tylko – młodego człowieka, nie trzeba nikogo przekonywać. Poniżej zamieszczamy kilka inspiracji, w jaki sposób można wykorzystać coraz dłuższe, i, miejmy nadzieję, coraz cieplejsze i piękniejsze dni do poruszania się w plenerze – na zdrowie!

  • Trzepak, wspinaczka na drzewa, plac zabaw, park – te znane z dzieciństwa wielu pokoleń aktywności doskonale oddziałują na rozwijanie równowagi, koordynacji, świadomości własnego ciała, orientacji w przestrzeni… Szczęśliwi posiadacze własnego podwórka/ogrodu/działki obok popularnej trampoliny mogą w nim ustawić tor przeszkód – utworzyć slalom z pachołków lub pieńków, rozciągnąć sznurki pomiędzy drzewami.

  • Gry i zabawy z dawnych lat – to kolejna propozycja z przeszłości, słusznie przeżywająca drugą młodość. Zabawa w klasy, w chłopka, w sznura, gra w gumę kształci wszystko, co potrzebne w rozwoju (gibkość, sprawność, refleks, siłę mięśni, precyzję ruchu), ale co równie ważne, dostarcza mnóstwo nieskrępowanej radości i pozwala na integrację z rówieśnikami.

  • Wielkanocna inspiracja (do wykorzystania nie tylko w Święta): Skaczące jaja – na podłodze lub w ogrodzie rozkładamy jajka, włączamy muzykę i tańczymy tak, żeby żadnego nie nadepnąć – kto to zrobi, kończy zabawę. Oryginalnie używa się prawdziwych jajek, można je zastąpić plastikowymi. W upalne dni sprawdzą się balony napełnione wodą.

  • Bezkrwawe safari – to propozycja łącząca miłość do ruchu i do przyrody. Podczas wiosennych wędrówek i spacerów możemy „śledzić” różne gatunki roślin i zwierząt, rozpoznawać je po fragmentach, kolekcjonować okazy (z poszanowaniem dla natury) lub założyć własną uprawę – w ogrodzie, w doniczce lub balkonowej skrzynce.

Aplikacja przydatna do rozpoznawania roślin: https://plantnet.org/en/

Więcej inspiracji do zabaw na świeżym powietrzu: https://www.breakthroughresearch.org.uk/dzieci/zabawy-dla-dzieci-na-dworze-15-pomyslow/

Jak dbać o mózg?

Warto utrzymywać w dobrej formie nie tylko nasze ciało, ale również umysł i odpowiadający za niego anatomicznie mózg. Jak to zrobić?

  • Wysypiać się – każdy z nas ma różne zapotrzebowanie na sen, szukając średniej odwołujemy się do przyjętych ośmiu godzin. Dobrze znane i oczywiste drobnostki, jak odpowiednia temperatura pomieszczenia, dopasowany do naszych potrzeb materac i wyeliminowanie niebieskiego światła przed zaśnięciem pozwolą nam podnieść jakość snu, lepiej się zregenerować i wykorzystać jak najlepiej nocny odpoczynek.

  • Pić wodę – to również kwestia indywidualna, zalecana i także osławiona minimalna ilość to 1,5 l w ciągu doby. Nawyk picia wody można wypracować, mając ją zawsze pod ręką, wypijając co jakiś czas kilka łyków. W trosce o planetę polecamy zamienić plastikowe butelki na filtrujące bidony i korzystać z dobrodziejstwa wody, gdziekolwiek jesteśmy.

  • Dobrze się odżywiać – dobrze dla mózgu, czyli jak? Składniki wspierające jego pracę znajdziemy w słynnych już orzechach, pestkach (dyni, słonecznika), gorzkiej czekoladzie, ale również brokułach i innych zielonych warzywach.

  • Ćwiczyć – zarówno fizycznie (mózg rozwija się przez ruch), jak i umysłowo – zagadki logiczne, szarady, rebusy, łamigłówki. Specjaliści z zakresu neuronauki (wiedzy o funkcjonowaniu mózgu) bardzo polecają, by systematycznie, np. raz w miesiącu lub co tydzień, zrobić coś nowego – zmienić rutynową trasę, ugotować nową potrawę, nauczyć się kilku słów w obcym języku czy choćby wejść po schodach tyłem – takie aktywności są dla mózgu bardzo rozwijające i pozwalają utrzymać go w dobrej formie niezależnie od wieku.

Urszula Wesół

Skip to content