Publiczne Przedszkole Nr 17 im. Krasnala Hałabały w Pile

„Kwadrans dla siebie” – rodzinne zabawy jesienną porą

 

W ostatnich dniach możemy cieszyć się prawdziwymi urokami jesieni. Mimo wielu obowiązków i zadań do wykonania warto wykorzystywać sprzyjającą pogodę do aktywności na świeżym powietrzu, o której zbawiennym wpływie na wszechstronny rozwój dziecka powiedziano już wiele – dość wymienić wspieranie ogólnej sprawności ruchowej, zwinności, równowagi, koordynacji czy odporności, tak zdrowotnej, jak i psychicznej. Przedstawiamy również kilka pomysłów, jak kreatywnie i rozwojowo spędzić czas, gdy pogoda uniemożliwia nam przebywanie na dworze lub… w domu zastał nas już zmierzch 🙂

  • Liściowe malowanki

Liście zebrane podczas jesiennych spacerów, po uprzednim oczyszczeniu, możemy wykorzystać do tworzenia bukietów, kartek, przestrzennych obrazów lub innych kompozycji. Takie liście możemy również pomalować farbami (plakatowymi lub wykonanymi własnoręcznie – 4 łyżki mąki mieszamy ze 100 ml wody i dodajemy barwniki spożywcze), a następnie odbijać stemple na szarym papierze. Świetna zabawa gwarantowana!

W roli stempli dobrze sprawdzą się również przekrojone na pół warzywa i owoce. Znaną od dawna i niezmiennie budzącą emocje jest zabawa w wycinanie stempelków w połówkach ziemniaków.

  • Liściowe układanki

Odrysowujemy liście w różnych kształtach na tekturce. Zadaniem dziecka jest dobrać liście do odpowiednich kształtów. Zabawa świetnie wspiera rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej u najmłodszych.

  • Ścieżka pełna doznań

Tę zabawę możemy przygotować wspólnie z dzieckiem, jeśli nie boimy się bałaganu J Na tacach umieszczamy różne jesienne skarby, np. liście, kasztany, szyszki, żołędzie. Tace umieszczamy na podłodze, dziecko przechodzi po nich bosymi stopami, zyskują masę radości i sensorycznych doświadczeń.

  • Poszukiwania darów jesieni

Zebrane skarby, takie jak kasztany, orzechy czy szyszki, możemy użyć w zabawach w poszukiwanie. Przedmioty możemy ukryć w wielkiej misce wypełnionej materiałem sypkim, np. ziarnami czy ryżem, lub wykorzystać w klasycznej zabawie w ciepło – zimno.

  • Jesienne zagadki

Dary jesieni świetnie sprawdzą się również w zabawach w zagadki – dotykowe, gdy umieścimy je w worku, a dziecko będzie starało się je rozpoznać bez użycia wzroku, lub słuchowe, gdy będziemy np. pocierać liśćmi, stukać kasztanami czy toczyć orzechy – zadaniem dziecka jest ponownie, bez użycia wzroku, rozpoznać, które przedmioty wydają określone dźwięki.

  • Kwadrans przy herbatce

Gdy poczujemy zmęczenie po porcji wrażeń ruchowych, plastycznych czy słuchowych, możemy wspólnie odpocząć przy rozgrzewającej jesiennej herbatce z dodatkiem plastrów pomarańczy, miodu, cynamonu. Przygotowując ją wspólnie z dzieckiem, możemy pobawić się w rozpoznawanie smaków i zapachów produktów. Do herbaty świetnie pasuje najprostsza szarlotka na świecie: mieszamy po szklance mąki, kaszy manny i cukru, dzielimy mieszankę na trzy części i układamy je warstwami w tortownicy na przemian ze startymi, obranymi jabłkami. Całość posypujemy wiórkami masła i pieczemy przez godzinę w 180 stopniach.

Dobrego jesiennego czasu!

Więcej pomysłów znajdą Państwo na stronach:

https://dziecisawazne.pl/7-przepisow-na-farby-wlasnej-roboty-dla-dzieci/

https://uczymyibawimy.pl/2020/10/25-pomyslow-na-jesienne-zabawy.html

https://mojedziecikreatywnie.pl/2017/10/jesienne-zabawy-dla-dzieci-10-pomyslow/

Skip to content