O kreciku samotniku i nieśmiałym słowiku…

W przedszkolnym życiu nie brakuje emocjonujących sytuacji i wydarzeń, więc wydaje się, że mówienie o emocjach i towarzyszących im uczuciach zawsze jest na czasie. W styczniu rozmawiamy o uczuciu wstydu i aby pomóc dzieciom w nazwaniu tego co często obserwują i przeżywają zaprosiliśmy na rozmowę uważnego dorosłego – panią Darię, mamę Ani. Nasz gość na podstawie zachowania bohaterów opowiadania przybliżył Leśnym Ludkom czym jest wstyd, co robimy, gdy się wstydzimy i jak wówczas się zachowujemy oraz w jaki sposób możemy sobie ze wstydem poradzić. Takie grupowe pogaduszki mają jeden wielki walor: wszyscy możemy mówić jednym językiem, możemy odnosić się do omówionych wspólnie zagadnień i skorzystać z pomysłów wielu osób. Tworzymy świetne środowisko do rozwoju komunikacji, tolerancji i empatii.

Anna Chołody